Olej kokosowy w temperaturze pokojowej ma postać białej, twardej masy. W takiej formie sprzedawany jest w szklanych pojemnikach. Należy on do grupy olejów roślinnych, a uzyskiwany jest z miąższu orzecha palmy kokosowej. Po podgrzaniu zmienia barwę na jasnożółtą, w trakcie uwalniając zapach kokosa.

Olej kokosowy uznawany jest za jeden z najzdrowszych olejów na świecie. Ma wiele zastosowań tak w kuchni, jak i w kosmetyce. W skład oleju kokosowego w głównej mierze wchodzą nasycone kwasy tłuszczowe: laurynowy, palimitynowy, kaprylowy, stearynowy. Pozostałe to kwasy nienasycone: oleinowy (należący do grupy omega-9) oraz linolowy (grupa omega-6). Jak olej kokosowy wpływa na zdrowie i jakie właściwości posiada?

Olej kokosowy – charakterystyka

Olej kokosowy znajduje się wśród produktów określanych mianem „superfoods”. Jest on również nazywany masłem kokosowym lub tłuszczem kokosowym. Produkowany jest z kopry, czyli twardego miąższu orzechów kokosowych, który się podgrzewa i tłoczy.

Okazuje się jednak, że wzbudza on różne emocje, a opinie na jego temat są podzielone. Według Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego olej kokosowy zawiera duże ilości tłuszczów nasyconych (ok. 90%), co wskazywałoby na to, że jest tak samo niezdrowy, jak np. smalec. Warto przypomnieć, że tłuszcze nienasycone mogą podnosić poziom złego cholesterolu. Na tej podstawie można wyciągnąć wniosek, że olej kokosowy może doprowadzić np. do rozwoju miażdżycy.

Natomiast zupełnie innego zdania są specjaliści w kampanii „Poznaj się na tłuszczach”. Według ich opinii nie należy sugerować się ilością nasyconych kwasów tłuszczowych, ponieważ te zawarte w oleju kokosowym mają inną budowę, a więc również właściwości.

Nasycone kwasy tłuszczowe zawarte w oleju kokosowym posiadają średniej długości łańcuchy węglowe (tzw. MCT), które są trawione i wchłaniane w inny sposób. Nie mają one negatywnego wpływu na organizm człowieka. Należy jednak nadal mieć na uwadze, że jest to tłuszcz i posiada dużo kalorii.

Olej kokosowy – kwasy nasycone MCT

Olej kokosowy jest najbogatszym źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych MCT, czyli średniołańcuchowych trójglicerydów (od ang. Medium Chain Triglycerides). Według niektórych źródeł mogą one stanowić ponad 90% zawartości wszystkich tłuszczy. Niektóre badania wykazują, że to właśnie dzięki nim olej kokosowy posiada wiele cudownych właściwości, a więc:

 1. wspomaganie walki z nadwagą, również z otyłością trzewną;
 2. natychmiast dodaje energii;
 3. reguluje poziom cholesterolu;
 4. działa bakteriobójczo i przeciwwirusowo;
 5. korzystnie wpływa na skórę;
 6. łagodzi objawy, np. choroby Alzheimera.

Olej kokosowy – rodzaje

Olej kokosowy można kupić w sklepach pod dwiema postaciami. Wybierać można pomiędzy:

 1. olejem kokosowym nierafinowanym – olej ten ma dużo więcej składników odżywczych niż rafinowany. Dodatkowo zachowuje on smak i aromat kokosa. Nierafinowany olej kokosowy sprawdzi się zatem w czasie zabiegów pielęgnacyjnych. Nie do końca nadaje się on do stosowania w kuchni, ponieważ nie można na nim smażyć, czy używać w czasie pieczenia. Ten olej kokosowy jest doskonały do stosowania na zimno;
 2. olejem kokosowym rafinowanym – olej ten jest dużo bardziej przetworzony niż olej nierafinowany. Powstaje on w zaawansowanym procesie oczyszczania, który pozbawia olej kokosowy większości właściwości, a także smaku i zapachu. Proces rafinacji polega na podgrzewaniu oleju do wysokiej temperatury. Dzięki temu zyskuje on jednak większą trwałość i wyższą temperaturę palenia. Z tego względu często sięgają po niego osoby, które nie lubią zapachu i smaku kokosa. Jest to idealny produkt do smażenia, czy pieczenia. Nie nadaje się on jednak do stosowania na zimno, czy do pielęgnacji ciała.

Olej kokosowy – wartości odżywcze

Olej kokosowy jest źródłem wielu dobroczynnych dla naszego organizmu składników odżywczych. Należy jednak pamiętać, że jest to tłuszcz i jako taki zawiera duże ilości kalorii, czyli 892 kalorii w 100 g. Wśród wartości odżywczych należy zwrócić szczególną uwagę na zawartość kwasów tłuszczowych:

 1. nasyconych;
 2. jednonienasyconych;
 3. wielonienasyconych;
 4. tłuszczy trans.

Ponadto olej kokosowy jest również źródło wapnia, żelaza, potasu, magnezu, fosforu, sodu oraz cynku, a także witaminy E, B2, B6, C i K. Jest to również źródło kwasu foliowego.

Olej kokosowy – właściwości zdrowotne

Właściwości prozdrowotne oleju kokosowego to:

 1. działanie antybakteryjne – wiele osób uważa olej kokosowy za naturalny antybiotyk. Zawiera on kwas laurynowy, który ma silne właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne i antywirusowe. Olej kokosowy może więc skutecznie powstrzymać rozwój szkodliwych bakterii, wywołujących próchnicę, czy infekcje jamy ustnej. Niektóre badania naukowe wykazały, że olej kokosowy może nawet zwalczać gronkowca złocistego, częstą przyczynę chorób skóry, wirusy odpowiedzialne za opryszczkę, odrę, grypę, czy wirusa HPV. Możliwe jest również, że olej kokosowy pomoże zwalczyć przewlekłą grzybicę stóp;
 2. leczenie demencji – olej kokosowy może wspomóc leczenie chorób wynikających z pracy mózgu, jak np. Parkinsona i Alzheimera. Może to być możliwe dzięki trójglicerydom średniołańcuchowym. Spożywanie oleju kokosowego może więc znacząco poprawić funkcje poznawcze np. u osób chorych na Alzheimera;
 3. cukrzyca – dzięki zawartości kwasów MCT olej kokosowy jest trawiony z pominięciem insuliny, a zatem nie podnosi jej poziomu we krwi. Z tego względu jest on polecany osobom chorym na cukrzycę oraz w stanie przedcukrzycowym. Dodatkowo olej kokosowy pomaga w utracie wagi, co również jest bardzo istotne w profilaktyce cukrzycy typu 2;
 4. przyspieszenie gojenia ran – olej kokosowy może przyspieszyć proces powstawania nowego nabłonka na ranach. Ponadto pobudza on aktywność enzymów antyoksydacyjnych i stymuluje produkcję włókien kolagenowych w nowej tkance. Jest on zalecany np. w leczeniu oparzeń;
 5. łagodzenie napadów padaczkowych – kwasy MCT są przenoszone prosto do wątroby, gdzie są przekształcane w ciała ketonowe, stosowane powszechnie u pacjentów z padaczką. Mają one wprowadzić pacjenta w stan ketozy i pozwalają na włączenie do diety większej ilości węglowodanów. Duża ilość ciał ketonowych w diecie ma wpływ na obniżenie ilości napadów padaczkowych u dzieci.

Olej kokosowy – zastosowanie w kuchni

Olej kokosowy można z powodzeniem stosować w kuchni. Sprawdzi się on zarówno jako zamiennik masła, jak i tłuszcz stosowany do pieczenia ciast, czy tortów. Można również przygotować z nich pyszne czekoladowe desery, czy potraktować go jako dodatek do dressingów i sosów do sałatek.

Należy natomiast unikać smażenia na oleju kokosowym nierafinowanym. Rafinowany olej kokosowy doskonale sprawdzi się w czasie smażenia, ponieważ ma wysoką temperaturę dymienia.

PAMIĘTAJ!

Olej kokosowy można przechowywać w temperaturze pokojowej. Jednak po otwarciu warto pamiętać, aby zużyć go w ciągu 12 miesięcy.

Temperatura ta określa najniższą temperaturę, w której dany tłuszcz rozpada się na glicerol i wolne kwasy tłuszczowe. Warto zwracać na to uwagę, ponieważ w tej temperaturze olej traci wszystkie wartości odżywcze, a w dymie pojawiają się rakotwórcze substancje. Ma to również wpływ na smak i aromat przygotowywanych potraw.

Rafinowany olej kokosowy ma temperaturę 204 st. C, co oznacza, że smażenie na takim oleju jest zdrowsze niż np. na oleju rzepakowym, czy słonecznikowym. Zaletą rafinowanego oleju jest również to, że olej ten nie zmienia smaku i zapachu dań. Nierafinowany olej kokosowy nadaje się natomiast idealnie do przygotowywania potraw i deserów na zimno, np. słodkich deserów.

Olej kokosowy – zastosowanie w kosmetyce

Olej kokosowy ma swoje szczególne zastosowanie w kosmetyce. Zawarte w nim kwasy laurynowy oraz kaprylowy działają przeciwbakteryjnie, antywirusowo i przeciwgrzybicznie. Kwas linolowy wpływa ponadto na nawilżenie skóry, odnowę międzykomórkową i normalizuje działanie gruczołów łojowych. Właściwości antyrodnikowe olej kokosowy zawdzięcza minerałom i witaminie E.

Olej kokosowy aplikowany bezpośrednio na skórę działa nawilżająco, regeneruje jej przesuszone partie, np. dłonie, kolana czy łokcie. Poprawia też kondycję skóry trądzikowej, z wysypką czy egzemą. Olej jest dobrze tolerowany przez skórę atopową czy skórę chorą na łuszczycę, systematyczne jego stosowanie nawilża i natłuszcza zmienione chorobowo miejsca. Można go zastosować także po oparzeniu – łagodzi uczucie pieczenia, stany zapalne skóry czy podrażnienia.

Pielęgnacyjne właściwości oleju kokosowego nie budzą żadnych wątpliwości. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe głęboko wnikają w skórę i odżywiają, dzięki czemu jest on częstym składnikiem kremów nawilżających, czy wygładzających.

W kosmetyce zastosowanie znajdą również antybakteryjne właściwości oleju kokosowego, które pomogą zwalczyć trądzik. Wystarczy wcierać olej kokosowy w skórę, a także dodawać go do posiłków. Olej kokosowy jest również doskonałym filtrem UV i może z powodzeniem zastąpić kremy z filtrem SPF 10.

Olej kokosowy sprawdzi się również w pielęgnacji włosów, ponieważ wnika on głęboko w trzon włosa. Jest to możliwe, dzięki temu, że zawarte w nim trójglicerydy kwasu laurynowego mają budowę zbliżoną do białek włosa.

Związki zawarte w oleju kokosowym mają właściwości wybielające zęby. Jest to więc doskonała baza do sporządzenia własnej pasty zębów. Warto również stosować olej kokosowy na skórę. Dzięki niemu stanie się ona idealnie nawilżona.

Olej kokosowy jest idealnym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji i wieczornych rytuałów, dlatego nie zapominajmy o nakładaniu wieczorem oleju kokosowego na skórę. Można go również wykorzystać zamiast oliwki do masażu. Olej kokosowy do masażu jest idealnym i naturalnym rozwiązaniem. Nasze ciało będzie nie tylko zrelaksowane, ale też idealnie nawilżone, a skóra odżywiona.

WAŻNE!

Kupując olej kokosowy, wybieraj ten tłoczony na zimno, który jest znacznie zdrowszy od oleju rafinowanego. Ten drugi jest pozbawiony właściwości zdrowotnych. Choć jest dużo tańszy, brak mu zapachu, smaku i koloru. Dlatego pamiętaj, że dobrej jakości olej kokosowy tłoczony na zimno powinien mieć delikatny kokosowy zapach i stałą konsystencję utrzymująca się do temperatury 26 st. C. Ma on biały kolor i wyglądem przypomina smalec.

Olej kokosowy warto nakładać nie tylko na skórę ciała. Niesamowite efekty można osiągnąć, nakładając olej kokosowy pod oczy. Efekty mogą zaskoczyć nawet bardzo wymagające osoby. Skóra w szybkim czasie stanie się nawilżona, miękka i co ważne z naszej twarzy znikną drobne zmarszczki wokół oczu, a także cienie i worki pod oczami. Wystarczy, że nałożymy olej kokosowy pod oczy wieczorem i zostawiamy na noc.

Przeczytaj koniecznie: Wszystko co należy wiedzieć o kokosie!

Olej kokosowy - domowa pielęgnacja

Zastosowanie oleju kokosowego w domowej pielęgnacji:

• nawilżanie skóry całego ciała,

• zamiennik olejku w kąpieli natłuszczającej,

• niwelowanie rozstępów, zalecany przy masażu dla kobiet ciężarnych,

• natłuszczanie suchej skóry pięt, kolan, łokci oraz ust,

• krem do twarzy na noc lub krem pod oczy,

• filtr ochronny przed słońcem (SPF 10),

• dezodorant (aplikacja pod pachami skutecznie chroni przed wydzielaniem intensywnego zapachu potu),

• wzmacnianie osłabionych rzęs i brwi,

• demakijaż twarzy i oczu (skóra wrażliwa lub wyjątkowo przesuszona),

• golenie - zamiennie z tradycyjną pianką (przy zastosowaniu zwyczajnej golarki),

• pielęgnacja włosów; przede wszystkim w kuracji olejowania, również zamiennie z odżywkami, maskami, serum,

• olejowanie włosów szczególnie w zimie, kiedy się one nadmiernie elektryzują (aplikacja na około 2 godziny przed myciem włosów pomaga temu zapobiec),

• przeciwłupieżowo – zastępuje maskę do włosów,

• baza do peelingów lub pasty do zębów.

Sprawdź koniecznie: Domowe maseczki do włosów!

Olej kokosowy - odchudzanie

Odchudzające właściwości oleju kokosowego nie są jednoznacznie potwierdzone. Według niektórych opinii trójglicerydy średniołańcuchowe wspomagają odchudzanie, przyspieszając przemianę materii. W praktyce oznacza to, że dodając olej kokosowy do posiłku, spalimy niepotrzebne kalorie o ok. 5% szybciej niż normalnie, co może realnie wpłynąć na uniknięcie nadwagi i otyłości.

Warto dodać, że olej kokosowy jest sycący i łatwo zaspokoić nim głód na długo, dzięki czemu nie będziemy podjadać między posiłkami. Stosując olej kokosowy, powinniśmy więc zjeść mniej i nie podjadać.

Pamiętajmy również, że kwasy MCT nie odkładają się jako tkanka tłuszczowa, ponieważ trafiają one prosto do żyły wrotnej i wątroby. Są więc źródłem czystej energii.

Olej kokosowy jest również skuteczny w zwalczaniu otyłości brzusznej. Wystarczy włączyć olej do diety, bez konieczności wprowadzania innych zmian. Pamiętajmy, że otyłość brzuszna jest niebezpieczna i może być przyczyną zaburzeń przemiany materii, czy nadciśnienia tętniczego. Jednak aby szybciej osiągnąć efekt, warto wspomóc ten proces aktywnością fizyczną i odpowiednią dietą.

Niestety nie jest to jedyne spojrzenie na wpływ oleju kokosowego na odchudzanie. Niektórzy specjaliści zwracają uwagę na fakt, że tłuszcze średniołańcuchowe z oleju kokosowego są wchłaniane do żyły wrotnej, czyli szybko dostarczają nam energii. Są one korzystne jednak tylko dla osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna, osób w czasie naświetleń, czy wcześniaków. W przypadku osób zdrowych mogą one doprowadzić do otyłości, czy nadwagi, ponieważ jest to źródło energii, której nie jesteśmy w stanie zużyć.

Olej kokosowy – choroby układu krążenia

Ze względu na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych olej kokosowy był posądzany o negatywny wpływ na zdrowie serca. Jednak nie zostało to potwierdzone jednoznacznie w badaniach. Zawartość kwasów tłuszczowych MCT sprawia, że olej kokosowy:

 1. podnosi poziom cholesterolu HDL;
 2. przekształca cholesterol LDL w postacie mniej szkodliwe;
 3. wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że właściwości odchudzające oleju kokosowego są wątpliwe, dlatego też nie ma pewności co do jego pozytywnego wpływu na choroby układu krążenia. Jeżeli może nie zapobiegać otyłości, może również nie wpływać korzystnie na choroby z nią związane, jak np. zespół metaboliczny, negatywnie wpływający na ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Wielu ekspertów zwraca również uwagę na ogólną dużą zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, co wskazuje na to, że olej kokosowy może być równie niezdrowy co smalec.

Dowiedz się więcej: Kosmetyki dla noworodków - na co należy zwrócić uwagę?

Olej kokosowy – dawkowanie

Olej kokosowy cieszy się dużą popularnością. W naszej świadomości funkcjonuje jako tłuszcz zdrowy i co ważne pomagający utrzymać prawidłową wagę, a nawet stracić dodatkowe kilogramy.

Należy jednak pamiętać, że jest to tłuszcz o dużej zawartości kalorii. Z tego względu zaleca się dla osób dorosłych ilość ok. 3-4 łyżek oleju kokosowego dziennie. Warto pamiętać, aby spożywać go w czasie posiłków, ponieważ dużo lepiej się wówczas wchłania.

Olej kokosowy – dzieci i niemowlęta

Olej kokosowy dzięki swoim właściwościom może z powodzeniem zastąpić kosmetyki dla najmłodszych. Stosowanie nierafinowanego oleju kokosowego do pielęgnacji skóry niemowlaka jest całkowicie bezpieczne.

Można stosować go np. na odparzenia u małych dzieci, ponieważ olej kokosowy szybko złagodzi wszelkie podrażnienia na delikatnej skórze niemowlaka. Jest on wskazany szczególnie dla skóry podatnej na odparzenia, wysypki i alergie.

Do najważniejszych zalet oleju kokosowego należy:

 1. zawartość kwasu laurynowego, który jest zbliżony do tłuszczów naturalnie występujących w mleku matki;
 2. bezpieczeństwo stosowania i brak uczuleń w przypadku stosowania na pieluszkowe zapalenie skóry;
 3. łatwe wchłanianie;
 4. idealny do masażu niemowląt (jest to doskonała alternatywa dla oliwki dla dzieci).

Olej kokosowy – ciąża

Z dobroczynnych właściwości oleju kokosowego mogą również korzystać kobiety w ciąży. Przede wszystkim olej kokosowy w ciąży łagodzi nieprzyjemne dolegliwości. Ciężarne sięgając po niego regularnie, mogą wzmocnić swoją odporność, która jest bardzo ważna w tym szczególnym czasie zarówno dla kobiety, jak i dziecka. Ponadto olej kokosowy w ciąży pomoże złagodzić zgagę i mdłości.

Olej kokosowy może zapobiec pojawieniu się rozstępów, jak i pomoże zredukować te już istniejące. Stosując olej kokosowy przez całą ciążę, można skutecznie zapobiec pojawieniu się blizn na skórze. Pamiętaj, produkt ten jest całkowicie bezpieczny i naturalny.

Olej kokosowy – gdzie kupić?

Olej kokosowy do niedawna był dość trudnodostępny. Jednak obecnie można go kupić już niemal w każdym sklepie zarówno internetowym, jak i stacjonarnych. Kupimy go zarówno w dużych dyskontach, jak i osiedlowych warzywniakach.